Sıkça Sorulan Sorular

- Ürün seçiminde, estetik özelliklerin yanı sıra teknik özellikleri de inceleyiniz.

- Ürünü, insan trafiğinin yoğun olduğu yerlere döşeyecekseniz teknik özellikler sayfamızı inceleyiniz. Örnekli açıklamaları göreceksiniz.

- Dış mekana döşeme yapılacaksa, porselen ürünlerimiz tercih edilmeli, yer karosu döşenecekse bu özelliklere uygun yapıştırıcı ve su geçirmez, dona dayanıklı derz dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

- Duvar karolarını yere ve dış mekanlara döşemeyiniz.

- Yer karolarını uygun yapıştırıcılar kullanarak, duvara döşeyebilirsiniz.

- Seramik ihtiyacınızı belirlemeden önce, ne tipte döşeme yapacağınıza karar vermelisiniz. Diagonal mi? Paralel mi? Toplam alan düşünüldüğünde kullanılan metraj değişmez. Ancak döşeme tipine ve döşenecek alanın şekline bağlı olarak kesme zayiatı fazla olabilecektir.
- Karolar arasında ne kadar derz boşluğu olacağına karar vermelisiniz. Genelde küçük ebatlarda 2- 3mm, orta ebatlarda 3 mm, büyük ebatlarda 3-4 mm tercih edilir.
- Seramik uygulamalarının, derzsiz döşenmesini tavsiye etmeyiz.
- Kaç m2 seramiğin süpürgelik olarak kullanılacağı tespit edilmelidir.
- İleride tadilat amaçlı kullanılacağı düşünülerek siparişlerinizi % 10 fazla vermenizi öneririz. Unutmayınız ki ilerleyen zamanlarda ürünün devamını veya aynı renk tonunu bulmanız mümkün olmayabilir.
- Artan ürünü ambalajı ile birlikte muhafaza ediniz.

Stoklama yapılırken, yer karosu paletlerinin en fazla üst üste 4 kat, duvar karosu paletlerinin ise en fazla 3 kat istiflenmesini öneririz.

Karoları, paletsiz olarak serbest halde naklederken mutlaka ip veya benzeri malzemelerle bağlayıp köşebent kullanarak sabitleyiniz. Bu uygulama karoların, nakledilen araç içerisinde hareket etmesini engelleyerek, kırılmasını önleyecektir.

Serbest haldeki karoların istifleme yönü, üreticinin dizdiği şekilde olmalıdır. Karolar dikey olarak istiflenmelidir. Özellikle büyük boyutlu karoların yatay şekilde istifi kesinlikle önerilmez.

Paletsiz istiflemelerde, ambalaj malzemesi olarak kullanılan karton kutuların neme karşı korunması önemlidir.


 

- Siparişinizi bizzat kontrol ediniz.
- Kutuların açılmamış olmasına dikkat ediniz.
- Kutu üzerindeki kullanma talimatını mutlaka okuyunuz.
- Ambalaj üzerindeki renk ve kalibre kodlamalarının aynı olmasına dikkat ediniz. Farklı koddaki ürünleri aynı mekana döşemeyiniz. Farklı zamanlarda üretilen ürünlerin renk tonları arasında farklılık olabilir. Kalibre, ürünlerin boyut aralığını ifade eder. Seramik uygulamasında aynı kod ve kalibrelerin aynı alana döşenmesi önemlidir.
- Ürünü teslim aldıktan sonra farklı paletlerden kutular açarak yere seriniz. Ürünlerimiz ile ilgili geri bildirim yapılacaksa bu noktada tespit yapılmalıdır. Döşenmiş ürünlerden yapılacak geri bildirimler kabul görmeyecektir.
 

- Uygulama yapılacak alan yeterince aydınlık olmalıdır.
- Uygulama yapılacak zemin temiz olmalıdır.
- Uygulama yapılacak zemin düzgün olmalıdır.
- Zemin, en az 24 saat önceden suya doyurulmalıdır.
- Özellikle kuru ve sıcak havalarda, döşemeye başlamadan önce yapıştırma harcının ani rutubet kaybını önlemek için karolar nemlendirilmelidir.
- Yapıştırma harcı hazırlanırken ambalaj üzerindeki kullanma talimatlarına uyulmalıdır.
- Derz dolgu harcı hazırlanırken ambalaj üzerindeki kullanma talimatlarına uyulmalıdır.
- Yapıştırma harcı ve derz dolgu malzemesi, karo yüzeyinde kurumadan temizlenmelidir.
- Antisilip ürünlerimizi sadece dış mekan ürünleri olup ıslak zeminlere,havuz kenarları gibi mekanlara döşeyiniz.Asla iç mekan alanlarına bu ürünleri döşemeyiniz.
- Sırlı granit ve  Digital Tile (Kerajet) üretimlerimiz mukavemetleri yüksek üretimlerimiz olduğu için normal seramik kesme makinaları ile değil sulu seramik kesme makinaları ile kesilmelidir.
 

- Karolar düzenli ve harmonik şekilde yüzeye yayılmış olmalıdır. Derz boşlukları eşit olmalıdır.
- Döşenmiş yüzeyde bombe ve çukurlar olmamalıdır.
- Merdiven basamağı şeklinde seviye farkları olmamalıdır.
- Karolarda kırık, çatlak ve yerinden çıkmalar olmamalıdır.
- Derzlerde çatlak ve yerinden çıkmalar olmamalıdır.
 

- Parlak yüzeyli ürünlerde, aşındırıcı özellikte ( metal telli fırça gibi ) temizlik ekipmanları kullanılmamalıdır.
- Marketlerde satılan, asitliği yüksek temizlik malzemeleri karo yüzeyine zarar vermez, ancak çimento bazlı derz dolguları aşındırır.
- Epoxy esaslı derz dolgu malzemeleri asit ve alkalilere dirençlidir.
- Seramik yüzeylerde, metal ayaklı eşyaların hareketi sonucu izler oluşabilir. Bu, aşınan metalin bıraktığı izdir. Asit içerikli temizlik malzemeleri, bu lekeleri çıkarabilir.
- Seramik yüzeylere, ağır ve sert cisimler düşürmemeye özen gösteriniz.

Bazı ürünlerimizin baskıları karodan karoya farklılık gösterebilir. Biliyoruz ki doğada hiçbir nesne birbirinin aynısı değildir. Buradaki amaç doğayı taklit etmek ve görsel bir güzellik yaratmaktır. Bu ürünler rastgele baskı teknolojisiyle üretilmiştir.
 

Ürünlerimizin üretimleri esnasında oluşabilen ton farlılıklarının karıştırmadan ayrı partiler halinde müşterilerimize sunmak adına ürünlerimizde kutu etiketleri üzerinde renk tonu olarak belirttiğimiz aşağıdaki renk tonu sınıflama sistemini uygulamaktayız. Ürünlerinizi teslim aldığınızda kutu etiketleri üzerindeki renk tonu sınıflarının aynı olmasına dikkat ediniz.

 

RENK TONU SINIFLARI :

 

 

 
Açık
Normal
Koyu
Yeni Kod
-1
0
+1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Değerli müşterilerimiz;

Ürünlerimizin tasarımından kaynaklanan desendeki baskılarının değişimlerine göre kutu etiketlerimizde belirttiğimiz renk tonu değişimi aşağıdaki gibi bir sınıflama yapılmaktadır. Almış olduğunuz üründen 1 kutu açıldığında desendeki değişimler ile kutu içinden çıkan karolar arasındaki görünümler ürünlerimizin tasarımına göre farklılık gösterir.


Aynı parti üretimden çıkan karolar arasındaki renk ve doku farkı, tüm seramik karolarında olduğu gibi malzemenin doğası gereği gözle görülmeyecek kadar azdır.


Birbirine yakın renklerden oluşan karolar arasında, yüzey dokusunda ve baskı desenlerinde açıkça ayırt edilebilir farklar vardır.
 

Tek bir karoda bulunan ana renkler diğer karolarda da mevcuttur. Ancak renk şiddetleri karolar arasında önemli farklılıklar gösterir.Genellikle rustik karolarda kullanılan bir tasarım anlayışıdır.
 

Karodan karoya gelişigüzel renk farklılıkları görülür böylelikle bir karonun renkleri diğerinden tamamen farklı olabilir. Ancak genelde renkler arası bir harmoni vardır. Bu nevi ürünler kutulardan da gelişi güzel çıkacaktır. Genellikle rustik karolarda kullanılan bir tasarım anlayışıdır. Renk ve doku varyasyonu, tesislerimizde kontrol edilebilir. Bir parametre olup, bazı ürünlerde pazar talepleri ve tasarımı gereği ürün geliştirme aşamasında özellikle oluşturulmaktadır.
 

Seramik sanayisinde kullanılan hammaddelerin ve işletme şartlarının değişkenliği(Fırın sıcaklıkları,pres basınçları vs.) sebebi ile fırından aynı anda çıkan seramiklerin boyutları aynı değildir. Bu sebeple müşterilerimize ürünlerimizi sunmadan önce otomatik makinalarımızda boyut yani caliber ayrımı yapılmaktadır. Döşenilen  üründe boyut sorunu yaşanmaması için mutlaka kutu etiketlerimizdeki caliber bilgileri aynı olan ürünlerden alınmalıdır. Farklı caliberde döşeme zorunluluğu oluşması durumunda, aynı mekanlarda kullanılması tercih edilmemelidir.

 
Etiket örneğimiz:

 

Yer karolarını yüzey özelliklerine göre kayganlıkları farklıdır. Kaymazlık değeri R ile ifade edilir. Kaymazlık değeri R9-R13 arasında olan karolar döşenecek mekanın kullanım özelliğine göre seçilmelidir. (STANDART DIN 51130)

 

KULLANIM YERİ

KAYGANLIK DEGERİ

Nebati yag üretim sahası

R 13

Yag ve katı yagların imal edildigi yer

R 12

Süt endüstrisi

R 12

Fırın,pastane ve unlu mamüller üretim yeri

R 11

Mezbahalar

R 13

Et entegre tesisleri

R 13

Tavuk ürünlerinin işlendıgı yerler

R 12

Balık ürünlerinin işlendigi yerler

R 13

Sebzelerin işlendigi yerler

R 13

Meşrubar deposu

R 10

Meşrubat dolum tesisi

R 13

Lokanta,restaurant,yemekhane

R 11

Büyük mutfak(restaurant,otel,fabrika)

R 12

Et ve et mamülleri satış yerleri

R 12

Çamaşırhane

R 11

Beton ve taş üretilen atölyelr

R 11

Otomobil tamir atölyeleri

R 12

Otomobil yıkama yeri

R 11

Motor yagı ne gres yagı depoları

                                                             

Aşınma Dayanım Klasifikasyonu / Abrasion Resistance Classification

Sırlı seramiklerin yüzey aşınma dayanım sınıfı Türk ve Uluslar arası standartlara göre P.E.I. yöntemi kullanılarak belirlenir.

 

PEI I    Seramik karo, aşındırıcı maddelerin bulunmadığı ve çıplak ayak veya yumuşak tabanlı ayakkabılarla dolaşılacak zeminlerde kullanılabilir.

PEI II   Seramik karo, zaman zaman  az miktarda aşındırıcı maddelerin bulunduğu ve yumuşsak veya normal tabanlı ayakkabılar ile dolaşılacak zeminlerde kullanılabilir.

PEI III  Seramik karo,  az miktarda aşındırıcı maddelerin bulunduğu ve normal tabanlı ayakkabılar ile dolaşıkacak zeminlerde kullanılabilir.

PEI IV  Seramik karo, aşındırıcı maddelerin bulunduğu ve yoğun trafiğe sahip zeminlerde kullanılabilir.

PEI V   Seramik karo, aşındırıcı maddelerin cok ve yaya trafiğinin yoğun olduğu zeminlerde kullanılabilir.

 

 

MEKANA GÖRE SERAMİK AŞINMA SINIFI

 

 

SERAMİĞİN KULLANILDIĞI MEKAN                       

 

 

EN AZ OLMASI GEREKEN

 

A.  KONUTLAR

1.    Daire içi

a) Mutfak                                                                                     PEI  3
b) Banyo, WC                                                                             PEI  2
c) Giriş antre                                                                              PEI  3
d) Oturma odası, salon, yatak odası                                     PEI  3
e) Balkon                                                                                    PEI  3

 

2.   Ortak mahaller

a) Apartman girişi ve zemindeki asansör sahanlıkları                      PEI  5
b) Merdiven, kat sahanlıkları ve asansör sahanlıklakları                  PEI  4
c) Teraslar                                                                                                   PEI  4
d) Araç dolaşım mekanları                                                                      PEI  5

B.   İŞYERİ ?İŞ HANI

1.    Ortak mahalleler
a) İş hanı girişi ve zemindeki asansör sa

AnasayfaS.S.S | Site Kullanımı | E-Bülten | İletişim